Kézhigiénés Világnap, 2015.05.05.
Lakossági tájékoztató
Kézhigiénés Világnap
(2015.05.05.)
A kézhigiéne az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzésének egyik legfontosabb eszköze.
Magyarországon az idén 7. alkalommal kerül megrendezésre a Kézhigiénés Világnap. Azáltal, hogy évente egy napon a kézhigiéne fejlesztésére összpontosítunk, a kezdeményezés folyamatosan és fenntartható módon előmozdítja a helyes kézhigiénés gyakorlatot az egész világban.
Az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések zöme kontakt módon terjed, azaz a beteget ellátó személyzet keze viszi át a kórokozókat az egyik betegről a másikra.
A külső környezettel közvetlenül érintkezésbe kerülő bőrfelszínek közül a kéz bőre tekinthető a legszennyezettebbnek. A bőrfelszínen megtelepedő mikroorganizmusok miatt a fertőzés terjedési mechanizmusában egyik legfontosabb közvetítő tényező a kéz.
A nap folyamán a különböző tárgyak, személyek, állatok és felületek érintése során a kezeinkre környezetünkből különböző kórokozók kerülnek. Ha a kórokozókkal szennyezett kézzel megérinti valaki a szemét, orrát, vagy a száját, a baktériumok a bőr védelmi vonalát megkerülve könnyen bekerülhetnek a szervezetbe és gyulladást is okozhatnak. Közvetítő a piszkos kéz!
Az étkezések előtti és a WC használat utáni kézmosással a hasmenéses betegségek 45 %-át, a légúti megbetegedéseknek pedig 23 %-át lehetne megelőzni.
A WHO felmérései szerint a világon évente 3,5 millió gyermek hal meg olyan betegség következtében, amit kézmosással meg lehetne előzni.
A kézhigiéne példamutató végzése, jelentőségének állandó hangsúlyozása és a végrehajtás szigorú, folyamatos ellenőrzése –az egyéb higiénés rendszabályok figyelemmel kísérése mellett- minden egészségügyi és szociális szolgáltatást végző személy fontos kötelessége.
Forrás: OEK Epinfo
A lakossági tájékoztatót összeállította: Dankó Andrea járványügyi felügyelő
A lakossági tájékoztatót jóváhagyta: Dr. Solti Hilda népegészségügyi osztályvezető
Esztergomi Járási Hivatal Népegészségügyi Osztálya