<<< Vissza a Helyi Értéktár nyitóoldalára
A nemzeti érték megnevezése:
Táti Halászlé
Települési Értéktárba történő felvétel határozata: 2/2023 (X.12.) TTÉBH
A nemzeti érték szakterületenkénti kategóriák szerinti besorolása:
Turizmus és vendéglátás
A nemzeti érték fellelhetőségének helye:
Viktória Étterem, Tát, Váci Mihály u. 1/A
A nemzeti érték rövid, szöveges bemutatása, egyedi jellemzőinek és történetének leírása:
A mai napig méltán híres Táti Halászlét nemcsak a tátiak vagy a környező települések lakói szeretik, de a fővárosból és az ország számos pontjáról jönnek el érte Tátra a Viktória Étterembe.
Hírét vitték már Bécstől Olaszországon át, akár Kanadáig is. Paskai László bíboros is rendszeresen járt Tátra halászlevet „kóstolni”. Volt, aki azt mondta, ha Krúdy Gyula, feltámadna és megkérdezné, hova menjen igazán jó halászlét enni, hát csak ide irányítaná a nagy írót.
A jó koszt önmagában csupán jó étel. Azt a szükséges többletet, amiben a léleknek is részesülnie kell, fontos hozzáadnunk. Talán ezzel a gondolatsorral jellemezhetjük – a táti halászlé receptjének megalkotójának – Csonka Józsefnének (Lehoczki Edit) hat évtizedes munkásságát.
A mindenki által csak Edit néninek szólított Csonka Józsefné 1931. május 15-én született Tokodon. Fiatal éveiben a nyergesújfalui ÁFÉSZ-nál dolgozott, majd az 50-es évek végén került vezető-helyettesként a táti Autóscsárdába. Az ínycsiklandozó főztjei mellett, nagy ismeretségi körének volt köszönhető, hogy nemcsak helyből, hanem a környező falvakból, városokból is ide jártak ebédelni, vacsorázni, szórakozni.
20 évig dolgozott az Autóscsárdában, majd egy rövid kitérő után, az 1979-ben a felújított Öreg Halász Fogadó vezetésével bízták meg. (A köztudatban Táti Halászcsárdaként ismert fogadót 1930-ban alapították.) Itt készítette el először a Táti Halászléként elhíresült ételt. A táti halászléért és halételekért, nem egyszer „autó-tenger” hömpölygött a parkolóban.
1989-be ment nyugdíjba, de pihenéssel töltött nyugdíjas évek helyett, 1990 májusában családjával közösen megnyitották a Viktória Étteremet. Csonka Józsefnének örökségét gyermeke Aubéli Józsefné, Editke és unokái viszik tovább.
Egyszer ezt nyilatkozta: „Edit lányom már jobb halászlét főz nálam, és Viktória unokám főztje is egyre ígéretesebb. Mindent nem árulhatunk el a titokból, annyit azért elmondok, hogy jól bevált recept szerint, négy-öt óráig főzzük az alapot, amit átpasszírozunk, hogy minél sűrűbb legyen a pompás pontyszeleteket úsztató halászlé.”
Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett:
A Táti Halászlé gasztronómiai örökségünk részét képezi. Turizmus és vendéglátás szakterületen kiemelkedő jelentőséggel bír.