<<< Vissza a Helyi Értéktár nyitóoldalára
A nemzeti érték megnevezése:
Krakó László: A Táti-szigetek és természeti értékei c. (2015.) könyve
Települési Értéktárba történő felvétel határozata: 3/2023 (X.12.) TTÉBH
A nemzeti érték szakterületenkénti kategóriák szerinti besorolása:
Kulturális örökség
A nemzeti érték fellelhetőségének helye:
Tát Város Önkormányzat Kultúrház és Könyvtár, 2534 Tát, Móricz Zsigmond u. 2.
A nemzeti érték rövid, szöveges bemutatása, egyedi jellemzőinek és történetének leírása:
A Komárom-Esztergom Megyei Értéktár részét képező Táti-szigetek természeti értékeit, a szigetek történetét, gazdasági, néprajzi, állat- és növényvilágát dolgozza fel a kiadvány.
A könyv megismerteti az olvasót a Duna geológiai történetével, eredetével, azzal, hogy a Táti-szigetcsoport a dunai szigetek rangsorában hol helyezkedik el.
Kitér a szigetcsoport története, hiszen természeti értékeinek kialakulása elválaszthatatlan a hozzákapcsolód földrajzi környezet nélkül, úgymint a patakok: a Mogyorósbányai-patak, az Únyi-patak, a Kenyérmezei-patak és a Tokodaltárói vízfolyás. A szigetekhez, a faluhoz kapcsolódó történetüket, környezeti és biológiai szerepüket kellő részletességgel tartalmazza.
Megismerteti az olvasót a Kis-Duna, a gátak és a kompok, az elkerülő út, árvízi gondok, a Kis-Duna-ág megszűnésének veszélyeivel és megoldásaival, az ezekhez kapcsolódó, mára már történelemmé formálódott eseményekkel, történetekkel, nevekkel, melyek Tát történetének elmaradhatatlan részeivé váltak.
Külön fejezetek tárgyalják a szigetcsoport gazdálkodását. A vad- és erdőgazdálkodást, erdőfelújításokat, valamint a szigeteken található vízbázisokat.
Az író kiemelten fontosnak tartotta a természeti értékek, védett és egyéb értékes növény- és állatfajok bemutatását. A könyv ezen fejezetei és a mellékletek jelentős része, részletesen bemutatja a szigetek múltbeli és jelenkori növény és állatvilágát, nem csak Hopp Ferenc, hanem a Duna-Ipoly Nemzeti Park táblázatai, térképei, Barina Zoltán és más korabeli kutatók dokumentumai segítségével.
A Bős-Nagymarosi erőmű gátrendszerhez kapcsolódó építkezés-rombolás, a ligeterdők letárolása, a papínyár telepítés, a Csutri-ág betemetése a természeti értékek jelentős tönkretételét okozta. A helyreállítási munkálatokról, a rehabilitációs tervekről is szól egy fejezet.
Színesebbé, érdekesebbé kívánja tenni a könyvet a vadászatról, természetvédelem történetéről és az ökológia gazdálkodás szigetbeli lehetőségeit tartalmazó írások.
A könyv tartalmát, történeteinek, adatainak igazolását közel 90 színes fotó (térkép, archív térkép és kép) teszi változatossá, növeli értékét.
Hitelességét a még élő szereplők, vagy családtagjával készített interjú, a DINP eredeti dokumentumai, az elkészült anyag szakemberek által történt véleményének figyelembevétele adja.
Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett:
A Komárom-Esztergom Megyei Értéktár részét képező Táti-szigetek természeti értékeit a szigetek történetét, gazdasági, néprajzi, állat- és növényvilágát feldolgozó kiadvány a kulturális örökség szellemi részét képezik. Emellett értékes helytörténeti vonatkozású adatokat is tartalmaz.