Tájékoztató a Malom dűlő és a Gorkij fasor közötti területen történő fakivágásokról

Tisztelt Lakosok!

Értesítjük Önöket, hogy a nyertes ajánlattevő megkezdte a „Tát TOP Plusz-1.2.1-21 zöldterület fejlesztés.”  tárgyú projekt megvalósítása keretén belül a Malom dűlő és a Gorkij fasor közötti területen a tervezett fakivágásokat és faültetéseket az alábbi mérnöki szakvéleményekben foglaltak szerint:

A favizsgáló szakmérnök, minősített favizsgáló által készített kertészeti szakvélemény szerint:

(részlet)

„Főbb megállapítások: a telepített nemesnyarak két korcsoportból állnak, nagy mennyiség a 40 cm törzsátmérőjű egyedekből áll, ezek valamikor vonalas telepítési mintát követtek, a 60 cm csoportban néhány csonkolt faegyed tartozik, ezek a helyi lakosok elmondása szerint nő egyedek, melyek repítőszőrös termésük miatt nagy utálatnak örvendenek. Ezekből már csak néhány áll, a kivágott egyedeknek csak a tuskójuk jelzik valamikori voltukat.

A fák jelenleg élet és balesetveszélyesek a csúcs száradt egyedek miatt, amikről vázágak szakadtak le és több fán ezek fent lógnak. A széltörést szenvedő egyedekben sincs meg a nyarakra jellemző megújuló képesség, az egész állomány erősen legyengült, törzsükön és tövükön tapló termőtesteket találtam. Az állomány alatt biciklis és gyalogút vezet ezért környezetbiztonsági szempontból a helyzet kritikus. Több egyed tövén kalapos gombákat találtunk, ami szintén a nemes nyarak fás dugvány eredetéből származó gyökérnyaki korhadást jelez.

Megállapítás: a nemesnyár állományszintű vizsgálata alapján a fák lecserélését javaslom. A terület új funkciók betöltése miatt parkot vagy intenzíven látogatott terület esetén ezek a fák jelentős környezetbiztonsági kockázatot hordoznak ezért lecserélésük aktuálissá vált. A fafaj nem alkalmas hosszabb távú megőrzésére ezért kivágásuk szükséges.”

 

A fák kivágásának és új fák ültetésének oka a tájépítészeti terv szerint:

(részlet)

„A jelenlegi állapot leírásában szereplő megállapítások szerint a területen a túlkoros nyárfák többségét növényegészségügyi és balesetveszélyes állapot miatt ki kell vágni. További szempont, hogy egy jövőbeli rendezett, esztétikus növényállomány érdekében sem érdemes tovább húzni a lecserélésüket. Ez a jelenlegi állomány szinte minden nyárfa egyedét érinti, ezért azon példányokat, amiket ifjítással még érdemes meghagyni, megtartásra javaslunk.”

További információ kérhető a Polgármesteri Hivatalban: 2534 Tát, Kossuth Lajos út 15.

 

Tát Város Önkormányzata