Tájékoztató a megvalósításról 2024.03.01.
Tisztelt táti lakók!
Tát Zöldhálózat Fejlesztési Program II. ütemének megvalósításáról tájékoztatom Önöket. Az Európai Unió által, a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretében támogatott pályázat (TOP_PLUSZ-1.2.1-21-KO1-2022-00017) egyik fontos célja, hogy a globális felmelegedés és más további nehézségek ellenére megőrizze a települések kapcsolatát a természettel és a jövőben is biztosítsa élhetőségüket. Az elnyert támogatásból (499.143.531 Ft) közösségi terek (játszótér, pihenőpark) és a közlekedési infrastruktúra fejlesztése fog megvalósulni.
A kiválasztott tervező cég az Újirány Kft. elkészítette a kiviteli terveket, amely a táti lakosok igényeit, véleményét is maximálisan figyelembe vette. A terveket véleményezték a helyik lakosok, illetőleg 2023. október 10-lakossági fórumon került bemutatásra.
A fejlesztés elemei:
Közlekedés biztonságossá tételét segítő fejlesztés:
A Bajnai úton egy biztonságos gyalogos vasúti átkelő kerül kialakításra, az átkelő végétől lesz egy járda a 10-es főút mentén kialakítása kerülő buszmegállóhoz, és egy ösvény, mely átvág a parkon. A 10-es főúton új gyalogos átkelőhely kerül kialakításra. A tervben szerepel még a park beültetése őshonos fákkal, cserjékkel és füvekkel, illetve fapadok létesítése az ösvény mentén.
Rózsa park és környéke (Őrtorony utca):
A fejlesztés leglátványosabb eleme egy egyedi tervezésű „őrtorony”, melyből egy magasított stégen keresztül juthatunk el a 27 méter hosszú kötélpályához. (zipline pálya) Egy egy homokkal borított játszótér amelyben elhelyezésre mászóka és vizes játszószer játszóelemek is A könnyeb közlekedés érdekében pedig az Őrtorony utca le lesz aszfaltozva.
Mária park:
A Mária park a Szent István út és a Mogyorósbányai út között fekszik. Ezen a füves területen létesülni fog egy olyan pihenőhely, ahol mind az itt lakók, mind a Tát-Mogyorósbánya kerékpárutat használók nyugalomra lelhetnek. A tér néhány őshonos fa ültetésével ligetesebb lesz, így megőrzi a hely természetközeli hangulatát. A tervezői koncepció szerint az itt megpihenők rendelkezésére áll majd egy ivókút, egy függőágy, egy piknik asztal és egy információs tábla. A kerékpárosok számára kihelyezésre kerül egy biciklitároló és rossz idő esetére készül egy esőbeálló is
Eszközbeszerzés, A Kis-Duna gát melletti terület fejlesztés mobil eszközökkel
Tát települési környezet meghatározó eleme a Duna-part, azonban a város és a Duna-part közötti elégtelen kapcsolat. A tervezés terület Tát számára a 10-es út várost elkerülő részének megépítésével egy elzárt területté vált, a város kapcsolata a vízzel közvetettt. Ugyanakkor sokan használják a folyó partját, különösen a Táti-szigettel szemközti Kis-Duna gát melletti területet, mely kedvelt célpontja a vízparti rekreációra vágyók számára. Egyrészt, itt át lehet jutni a szigetre, másrészt, a föveny nagyobb kiterjedésű, valamint a nagy ág és a kis ág közti kapcsolat is megtalálható ezen a részen. A helyszín szintén kedvelt kiindulópontja, vagy állomása a vízitúrásoknak. A Táti-sziget természetközeli vízivilága különösen izgalmas, látványos. Ugyanakkor a helyszín semmilyen infrastruktúrával nem rendelkezik, ami szolgálhatná az itt megpihenők, kikapcsolódók, sportolók igényeit. A terület növényzete folyóparti galériaerdő: nyár és fűzfa ligettel. A terület vízzel határos részén nagyobb fövenyes kiterjedéssel. A terület puhafás ligeterdő megtartása természetvédelmi szempontból indokolt.
Az önkormányzat szándéka az, hogy lehetőségeihez mérten lépéseket tegyen a Duna város életébe történő markánsabb megjelenésében, mely megtörténhet különböző közösségi, kulturális programok Duna-partra szervezésével, de a nem túl költségigényes eszközbeszerzésen keresztül is annak érdekében, hogy a terület a természetközeli polgári közösségi tér, illetőleg a turisztikai kínálat valódi gyöngyszeme legyen.
A terület két egységre tagolható: a fogadó/pihenőtérre, illetve a ligetes területre.
Fogadótér: A fogadótérre érkezőket mobil faasztalok és székek fogadják, mely a terület közelében lévő leendő vendéglátóegységhez tartozó elemcsoport. A biciklivel érkező látogatók számára kerékpártárolót helyeztünk a területre. Továbbá helyet egyedi tervezésű, paddal és asztallal ellátott, könnyen elbontható esőbeálló.
Liget: A fogadótér melleti fás-füves terület ligetként jellemezhető. Erre a tisztásra beton sütögetőt és hozzá tartozó ülőkockákat és piknikpadot piknikasztallal helyeztünk el. A pihenő-ligetben egy farönkös mászóka is található, valamint ide is kihelyezhetőek mobil napozószékek.
Az itt beszerzendő eszközök, tárgyak a fejlesztéssel érintett területen is elhelyezhetők.
Futópálya kialakítása a Központi téren:
A tervezési feladat célja volt a Központi tér területen megvalósított fejlesztés kiegészítése egy futókörrel, illetve a Víztorony körüli terület hasznosítása.
A város Központi tere az elmúlt időszak megújításának köszönhetően számos rekreációs funkcióval gazdagodott. Ezek a funkciók jellemzően a Víztorony közvetlen környezetén kívüleső területeken jelennek meg. A Víztorony területe jelenleg egy kaszált füves terület. A kívánt cél, hogy ez a terület is bekapcsolódjon a város rekreációs életébe
A futókör 287 m-es hossza alkalmas a rekreációs jellegű kocogás és futás igényének kiszolgálására. A tervezett burkolat barna színű öntött gumiburkolat, ennek ütéscsillapító tulajdonsága miatt kíméli a kocogók ízületeit, futásra tökéletesen alkalmas.
A pályázat összeállítása során a lakosság segítségét kértük a megvalósítani kívánt fejlesztési célok meghatározásához, ahol nagyon sok észrevétel érkezett, ami a pályázati dokumentációba beépítésre is került. A segítséget ezúton is köszönjük! A koncepciótervek idén szeptemberben elkészülnek és bemutatásra kerülnek. Ha esetleg további ötleteik lennének a tervekkel kapcsolatban, örömmel várjuk. A tervezési folyamat 2023. októberében zárul, majd ezt követi a közbeszerzési eljárás. A kivitelezés jövő év elején kezdődik.
A kiviteli tervek alapján még december hónapban összeállításra kerülnek a közbeszerzési dokumentációk és remélhetőleg elindulhat a közbeszerzési eljárás. A pályázat megvalósítása során elkészült az integrált város fejlesztési stratégia módosítása is.