Helyi értékek – Gulyás M. Cecília: A táti német népviselet

<<< Vissza a Helyi Értéktár nyitóoldalára

 

A nemzeti érték megnevezése:

Gulyás M. Cecília: A táti német népviselet (2018) c. könyve

Települési Értéktárba történő felvétel határozata: 4/2023 (X.12.) TTÉBH

 

A nemzeti érték szakterületenkénti kategóriák szerinti besorolása:
Kulturális örökség

A nemzeti érték fellelhetőségének helye:
Tát Város Önkormányzat Kultúrház és Könyvtár, 2534 Tát, Móricz Zsigmond u. 2.

A nemzeti érték rövid, szöveges bemutatása, egyedi jellemzőinek és történetének leírása:

A magyarországi németek nemcsak szülőfalujuk vagy -városuk, hanem vallásuk, helyi nyelvjárásuk, népviseletük alapján is különböznek egymástól és az ország többi nemzetiségétől. Így például már a viselet alapján is lehetett tudni, ki hová valósi. A sváb népviselet szinte teljes eltűnése – ahogyan ez Táton is történt -, a második világháború után következett be, amikorra már az utolsó megmaradt darabokból is „uras ruhát” varrtak. Így különös értéket képvisel és igen fontos dolog már az is, ha dokumentáció készül a korabeli viseletről.

Gulyás M. Cecília könyve (mely egyben diplomamunkája), egy olyan empirikus kutatáson alapszik, melyet a megfelelő strukturáltság és igényes összeállítottság jellemez. A dolgozat témavezetője Dr. Erb Maria, az ELTE Germanisztikai Intézetének docense, illetve a Magyarországi Németek Könyvtárának állományát képező szakirodalmak is a szerző segítségére voltak. A gyűjtött népviseleti ruhadarabok, archív fotók, valamint a nyelvjárási kifejezések a helyi lakosoknak és az asszonykórus tagjainak köszönhetőek. A női, férfi és gyermek viseletek különböző darabjainak igen részletes leírásait színes fotók illusztrálják. Az egyházi és családi ünnepek ruhadarabjainak taglalása mellett ezen ünnepek leírását is megtaláljuk a könyvben. Végezetül a Táti Német Nemzetiségi Asszonykórus által régi minták alapján, más anyagokból készült viseletéről kapunk információkat. A kötet függelékkel zárul, melyben a vizsgálat során elhangzott kérdőíveket találjuk.

A kötet nemcsak a táti lakosok számára lehet érdekes, hanem minden, a magyarországi német népviseletek iránt érdeklődőnek is.

Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett:

A könyvben, a táti német nemzetiségi népviselet kapcsán összegyűjtött, leírt történelmi és kulturális adatok, fényképek részét képezik helytörténeti és nemzeti kulturális szellemi örökségünknek.

 

<<< Vissza a Helyi Értéktár nyitóoldalára