Európai Védőoltási Hét 2016.: Zárjuk be az immunizációs rést!
Az Egészségügyi Világszervezet 2005-ben hirdette meg első alkalommal az Európai Védőoltási Hét programját, melyhez Magyarország is csatlakozott. Az április utolsó hetében ünnepelt immunizációs világhét célja, hogy elősegítse az oltások széles körű alkalmazását a betegségek megelőzésére, minden korosztályban.
Az immunizáció milliók életét menti meg és széles körben elismert mint a világ legsikeresebb és hatékonyabb találmánya az orvostudományban.
Egy több éves kampány második éve
Az idei év üzenete az eddig elért hatalmas sikerek hangsúlyozása mellett a további kihívások feltérképezése.
A 2016-os kampány emellett kiemelt hangsúlyt fektet a serdülők és a felnőttek egy életen keresztül tartó immunizálására. Fontos cél ezek mellett a világ figyelmének felhívása a veszélyeztetett körülményeknek kitett lakosság elérésére, a háború és a természeti katasztrófák sújtotta területeken élők oltására.
Az akadályok elhárítása az immunizáció útjából
A WHO 194 tagországa által megfogalmazott Globális Vakcina Akcióterv célja, hogy a védőoltások 2020-ra valamennyi országban elérhetőek legyenek.
Ennek lépései:
– védőoltás által megelőzhető megbetegedések előfordulásának megelőzése mint például a kanyaró, a rubeola, valamint az anyai és újszülött kori tetanusz.
– az országos immunizációs programok erősítése és támogatása
– új, továbbfejlesztett oltóanyagok bevezetése
– a következő generációs vakcinák és technológiák kutatását és fejlesztését célzó törekvések ösztönzése
Eddig elért sikerek:
Több ígéretes fejlemény is jelentkezett az elmúlt évben:
– 86 alacsony és közepes jövedelmű országban 128 új oltóanyagot kezdtek el használni 2010 óta
– Afrikában nem volt vad poliovírus okozta megbetegedés 2014 augusztus óta — egy hatalmas siker, ami közelebb hozta a régiót a járvány megszűnéséhez mint valaha
– Indiában sikerült teljes mértékben felszámolni az anyai és újszülött kori tetanuszt, bizonyítva ezzel, hogy a fertőző betegségek eltörlése komoly kihívást jelentő körülmények között sem lehetetlen
– Amerika az elsőként vált olyan régióvá, ahol teljes eliminációra került a rubeola és a születéskori rubeola szindróma
A jövő kihívásai:
A Vakcina Évtizedének céljai felé haladás néhány országban megrekedni látszik, azonban az egészségügyi ellátás fejlesztése, az immunizációt érintő pontos információk valamint a politikai és gazdasági támogatás erősítése javíthat a célkitűzések elérésében.
Komárom — Esztergom Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály